Вы используете устаревший браузер. Сайт может отображаться некорректно, вам необходимо обновить браузер. ×

Jak vzniká geoinformační systém Prahy 2GIS aneb z reálného do digitálního světa

Informační systém 2GIS s 3D mapou Prahy nabízí skrze stejnojmennou mobilní aplikaci detailní informace o pražských organizacích, promyšlený způsob vyhledávání, důmyslný systém filtrů pro intuitivní vyhledávání a plánovač cest. To vše funguje díky nepřetržité práci týmu specialistů, kteří každý měsíc aktualizují data a do mapy zanášejí stále nová místa a informace, aby co nejvíce uživatelům usnadnil život v Praze. Cesta z reálného světa do toho digitálního však není jednoduchá.

Výběr objektů, památek a institucí

Hlavním kritériem výběru nového místa do mapy je atraktivita objektu z pohledu veřejnosti. „Budova by měla být turisticky významná a s bohatou historií. Většinou vybíráme takové objekty, které jsou dominantou pro danou lokalitu,“ vysvětlil Andrej Krylov, zástupce ředitele ve výrobě a vývoji společnosti 2GIS, a dodává: „Vytváříme pouze modely skutečně existujících objektů, zejména budovy významné pro město či krajinu. Vedle toho jsme ale schopni mapovat i jiná místa a akce, jako jsou např. veletrhy, obchodní centra nebo naposledy vytvořené mapy spanilé jízdy v rámci Prague Harley Days.“

Sběr dat začíná fotodokumentací

Nejdůležitější fází sběru dat je fotodokumentace daného objektu, přičemž veškerá měření a sběr dat provádí 2GIS prostřednictvím vlastního týmu kartografů. „Spoléháme se výhradně na vlastní data. Do terénu tak vyráží tým specialistů, který má za úkol sesbírat veškeré dostupné informace pro nejpřesnější zmapování reality,“ popisuje Andrej Krylov. Jakmile jsou všechna data zmapována, probíhá tzv. 3D modelování.

Realita v digitální podobě

Finální fáze vzniku mapy představuje nahrání modelu do informačního systému a následně probíhá ověřování a testování správnosti umístění a zobrazení. Aktuálně lze na mapě Prahy najít 3D modely již 27 budov. Mezi nimi např. Národní muzeum, Národní divadlo, Katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Prohlédnout si však můžete také Tančící dům, komplex Zlatý Anděl nebo žižkovský vysílač.

Přehled 3D modelů v Praze, které jsou zaneseny v mapě 2GIS:

 1. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
 2. Tančící dům
 3. Kostel Matky Boží před Týnem
 4. Vysílač Žižkov
 5. Staroměstská mostecká věž
 6. Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech
 7. Kostel sv. Ludmily
 8. Bazilika sv. Petra a Pavla
 9. Prašná brána

10.  Novoměstská radnice

11.  Zlatý Anděl, obchodní centrum

12.  Malostranská vodárenská věž

13.  Malostranská mostecká věž

14.  Muzeum hlavního města Prahy na Novém Městě

15.  Staroměstská radnice

16.  Kostel sv. Prokopa na Žižkově

17.  Stavovské divadlo

18.  Trojský zámek

19.  Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně

20.  Trojský most

21.  Kostel sv. Antonína z Padovy

22.  Letohrádek Hvězda

23.  Rudolfinum

24.  Petřínská rozhledna

25.  Kostel sv. Václava na Smíchově

26.  Národní muzeum

27.  Národní divadlo

Jiné události

 • Novým ředitelem společnosti 2GIS se stal Jan Vališ

  15. červen 2016
  Tým 2GIS s rychle se rozvíjejícím informační systémem Prahy a 3D mapou posílil začátkem července na pozici ředitele Jan Vališ (41). Ten přichází ze společnosti ALUKOV a.s., kde měl na starosti přípravu strategie produktové propagace, obchodní strategii firmy pro vstup na nové trhy v rámci České republiky a Společenství nezávislých států (SNS) a zodpovídal také za tvorbu a rozvoj dealerské sítě pro Rusko a SNS.
 • Ve 2GIS nově naleznete vybraná pražská vinobraní

  15. červen 2016
  Za oslavami vinné révy nemusíte jezdit až do moravských sklípků, řada akcí proběhne v září i na několika místech v Praze. Kde se konají a jak se tam dostanete, zmapoval informační systém 2GIS. V aplikaci se informace objeví od 1. září 2015.
 • 55 bazénů, koupališť a plaveckých stadionů poskytne v Praze zchlazení během horkých dnů

  14. červen 2016
  Tropické teploty posledních dnů lákají veřejnost k vodě. Kam v Praze vyrazit za osvěžením a koupáním s dětmi mapuje informační systém s 3D mapou Prahy 2GIS. Díky této aplikaci se mohou Pražané předem informovat o tom, kam k vodě vyrazit, jaká je otevírací doba nebo si mohou vyhledat trasu přímo do areálu.